Conference programme |
|||
17th September, 2019 – Tuesday |
|||
14.00 – 20.00 |
Accomodation |
Victoria Hotel, 58/60 Narutowicza St., Lublin |
|
17.00 – 20.00 |
Welcome reception |
||
18th September, 2019 – Wednesday |
|||
08.00 – 09.00 |
Registration – Hall at the Congress Centre University of Life Sciences in Lublin, 15 Akademicka St. |
||
09.00 – 10.00 |
Conference opening – Congress Centre |
||
10.00 – 11.30 |
1ST PLENARY SESSION – ENVIRONMENTAL ENGINEERING |
||
10.00 – 10.20 |
Joan Garcia – Constructed wetlands: a state of the art technology for wastewater treatment |
||
10.20 – 10.40 |
Hans-Joachim Nägele – Renewable energy sources in Europe - new trends and technologies in biogas production and utilization |
||
10.40 – 11.00 |
Magdalena Gajewska – The importance and challenges for nature based solution in the circular economy |
||
11.00 – 11.20 |
Czesława Rosik-Dulewska, Tomasz Ciesielczuk – The management of organic waste in the closed cycle of rescue for Polish soils |
||
11.30 – 12.30 |
Poster session and coffee break – Hall at the Congress Centre |
||
12.30 – 14.00 |
2ND PLENARY SESSION – PHOTOGRAMMETRY AND GEOINFORMATICS |
||
12.30 – 12.50 |
Yurii Karpinskyi, Nadiia Lazorenko-Hevel – Topographic mapping in National Spatial Data Infrastructure in Ukraine |
||
12.50 – 13.10 |
Livia Nistor-Lopatenco – WEB GIS solution for urban planning documentation workflow |
||
13.10 – 13.30 |
Dietrich Schröder – Open Geodata - Chances and Challenges |
||
13.30 – 13.50 |
Wiesław Kosek – Causes of changes in the terrestrial climate |
||
14.00 – 15.00 |
Lunch |
||
15.30 – 17.45 |
PARALLEL SESSIONS (PART 1) University of Life Sciences in Lublin, Głęboka St. 28 |
||
I – ENVIRONMENTAL ENGINEERING |
II – PHOTOGRAMMETRY AND GEOINFORMATICS |
||
15.30 – 15.45 |
Carlos Ribeiro, Anabela Durão, Fátima Carvalho, Adelaide Almeida – The effect of increasing ammonium nitrogen load in the vegetal biomass and the removal efficiencies on VFCW |
Ryszard Źróbek – Some problems of the management of state and public sector land |
|
15.45 – 16.00 |
Shubiao Wu – Impact of engineered nanoparticles on microbial transformations of carbon, nitrogen, and phosphorus in wastewater treatment processes |
Kazimierz Bęcek, Patrycja Pochwatka, Volkan Akgul – |
|
16.00 – 16.15 |
Ewa Felis – Removal of selected micropollutant from aquatic environment by means of solar light driven processes |
Katarzyna Bobkowska, Paweł Burdziakowski, Adam Inglot, DominikaKalinowska, Marek Przyborski, Paweł Wielgat, Piotr Zima – Machine learning tools for the segmentation of the images of shallow water reservoirs |
|
16.15 – 16.30 |
Adelaide Almeida, Pedro Correia, Mikkaela Santinii, Anabela Durão, Fátima Carvalho, Humberto Chaves, Carlos Ribeiro – Boron removal from wastewater in a vertical flow constructed wetlands |
Lyubov Babiy, Ihor Kolb, Lubomyr Dychko – Method of collection of control points for georeferencing of aerial and space images |
|
16.30 – 16.45 |
Anabela Durão, Albertina Raposo, Gabriela Palma, Elsa Rodrigues, Adelaide Almeida, João Trindade – Initiatives to reduce water consumption on a school building: a case study of School of Technology and Management - IPBeja |
Agnieszka Bitner –
|
|
16.45 – 17.00 |
Wei Qiao – Enhanced methanogenic performance and metabolic pathway of high solid anaerobic digestion of chicken manure by trace elements supplementation |
Athanasios Koukofikis, Volker Coors – Visual Analytics platform for detecting wind energy potential in an urban environment |
|
17.00 – 17.15 |
Jacek Dach, Andrzej Lewicki, Jakub Mazurkiewicz, Alina Kowalczyk-Juśko – Biowaste to bioenergy: innovative Polish biogas technologies |
Vasile Chiriac, Vladimir Ciclicci – Calibration of Automated Verticality Monitoring System of radio-communication masts/towers using geodetic measurements |
|
17.15 – 17.30 |
Svitlana Kokhan – Using vegetative indices to quantify agricultural crop characteristics |
Volodymyr Hlotov, Khrystyna Marusazh – Accuracy investigation of create points cloud with Faro Focus 3D S120 Terrestrial Laser Scanner |
|
17.30 – 17.45 |
Discussion |
Discussion |
|
20.00 |
Gala dinner – Victoria Hotel, Narutowicza St. 58/60, Lublin |
||
19th September, 2019 – Thursday |
|||
9.00 – 11.15 |
PARALLEL SESSIONS (PART 2) Victoria Hotel, Narutowicza St. 58/60, Lublin
|
||
I – ENVIRONMENTAL ENGINEERING |
II – PHOTOGRAMMETRY AND GEOINFORMATICS |
||
9.00 – 9.15 |
Patrícia Palma, Sofia Fialho, Ana Lima, Maria Helena Novais, Luis Monllor-Alcaraz, Nuria Guillem-Argiles, Miren Lopez de Alda, Paula Alvarenga – |
Khrystyna Burshtynska, Yuliia Denys, Bohdan Polishchuk – Monitoring of coniferous forest drying in Precarpathian region using remote sensing data |
|
9.15 – 9.30 |
Midona Dapkienė, Algirdas Radzevicius, Laima Česonienė, Daiva Šileikienė – Innovative wastewater treatment technologies for rural areas of Lithuania |
Volodymyr Shevchuk, Iryna Korolik, Tetiana Romanyshyn – Monitoring of the planned displacements and landscape changes of the riverine area of the part of Dniester River |
|
9.30 – 9.45 |
Laima Česonienė, Daiva Šileikienė, Midona Dapkienė – Assessment of the relationship between the values of the water quality elements of the water bodies and the hydrometric parameters |
Boris Chetverikov, Lyubov Babiy, Mykhailo Protsyk, Taras Ilkiv – |
|
9.45 – 10.00 |
Adelaide Almeida, Carlos Ribeiro, Humberto Chaves – Caffeine removal efficiency in a vertical flow constructed wetland |
Wiesław Kosek, Justyna Gabryszuk – Comparison of amplitude variations in length of day and other geophysical time series |
|
10.00 – 10.15 |
Adam Sochacki – The interactions of organic xenobiotics with manganese oxides in transition zones |
Katarzyna Glińska-Lewczuk, Paweł Burandt, Magdalena Mleczko, Marek Mróz – Changes in integration of hydrographic network in the middle Biebrza floodplain based on joint hydrological and remote sensing observations |
|
10.15 – 10.30 |
Maria Teresa Borralho, Adelaide Almeida, Carlos Marques, Izabel Parente, Anabela Durão – Evaluation of the impact of the connection of Alqueva reservoir in the quality of irrigation water at Roxo sub-basin of Sado river catchment |
Luís Carlos Bruno, Elsa Rodrigues – A web system to engage people in reducing the environmental footprint of a school |
|
10.30 – 10.45 |
Agnieszka Karczmarczyk, Anna Baryła, Joanna Fronczyk, Agnieszka Bus, Józef Mosiej – Pollutants leaching from aggregates commonly used in green roofs substrates |
Grzegorz Grzywaczewski, Ignacy Kitowski – Application of GIS methods to Aquatic Warbler Acrocephalus paludicola conservation
|
|
10.45 – 11.00 |
Lothar Paul, Tilo Hegewald, Kathrin Jäschke – Management of drinking water reservoirs under climate change |
Ignacy Kitowski, Grzegorz Grzywaczewski – Application of GIS methods to birdstrike management at the military airfield |
|
11.00 – 11.15 |
Discussion |
Discussion |
|
11.15 – 11.45 |
Coffee break |
||
11.45 – 14.00 |
PARALLEL SESSIONS (PART 3) Victoria Hotel, Narutowicza St. 58/60, Lublin |
||
I – ENVIRONMENTAL ENGINEERING |
II – PHOTOGRAMMETRY AND GEOINFORMATICS |
||
11.45 – 12.00 |
Huabao Zheng, Shuangyan Xu, Tao Zhang, Yunlong He – Improving furfural tolerance of recombinant E. coli in the fermentation of lignocellulosic sugars into ethanol |
Volodymyr Hlotov, Alla Hunina – Study of the method for determination of digital camera focal length |
|
12.00 – 12.15 |
Wolfgang Merkle, Andreas Lemmer, Hans Oechsner – Two-stage high pressure anaerobic digestion |
Vasile Grama, Andrei Jacovlev – Assessment of environmental conditions within the limit of the riparian water protection strips using the WebGIS technology
|
|
12.15 – 12.30 |
Yanjiang Cai, Ziyin Du – Effects of livestock excreta deposition on nitrogen losses from grazed grassland ecosystems and a preliminary field study in Tibet, China |
Livia Nistor-Lopatenco, Angela Mnogodetnai, Alexandru Pantaz – Ensuring the maintenance of the Automated Informational System "State Animal Register" in the Republic of Moldova
|
|
12.30 – 12.45 |
Wojciech Czekała, Marta Cieślik, Damian Janczak, Jakub Mazurkiewicz, Jakub Pulka – Food waste management using Hermetia illucens insect |
Ryszard Tukaj – Testing the possibility of taking measurements on oblique images |
|
12.45 – 13.00 |
Andrzej Lewicki, Wojciech Czekała, Aleksandra Jeżowska, Katarzyna Gajewska, Jakub Mazurkiewicz, Jacek Dach – The impact of biogas plants on environmentally- friendly chicken manure management |
Matthias Fitzky, Rosanny Sihombing, Sabo Kwada Sini – Developing web based 3D health-aware routing for pedestrians and cyclists |
|
13.00 – 13.15 |
Elżbieta Jarosz-Krzemińska, Joanna Poluszyńska – Assessing the potential use of fly ash from biomass combustion in fluidized bed boilers for agricultural and reclamation purposes |
Franz-Josef Behr – The commons, the open source approach and the geospatial arena |
|
13.15 – 13.30 |
Jasper Mbah, Joanna Chmist, Krzysztof Szoszkiewicz – The effects of inflow of agricultural waste water on bivalves behavior |
Joseph Gitahi, Andrés Felipe Ramírez, Michael Hahn – High-resolution urban aerosol monitoring using Sentinel-2 satellite images |
|
13.30 – 13.45 |
Annet Pouw, Floris Keizer, Anabela Durão, Rita Azedo, Ana Ilhéu, Fátima Carvalho – International project on aquatic ecosystems: controlling invasive species at ALQUEVA PROJECT - different infra structures same approach? |
Elsa Rodrigues, Luís Carlos Bruno – The game to promote the capability of reducing, reuse and recycling the waste |
|
13.45 – 14.00 |
Discussion |
Discussion |
|
14.00 – 15.00 |
Lunch |
||
15.15 – 18.00 |
City of Lublin Tour |
||
19.00 |
Dinner |
||
20th September, 2019 – Friday |
|||
9.00 – 10.45 |
PARALLEL SESSIONS (PART 4) Victoria Hotel, Narutowicza St. 58/60, Lublin
|
||
I – ENVIRONMENTAL ENGINEERING |
II – PHOTOGRAMMETRY AND GEOINFORMATICS |
||
9.00 – 9.15 |
Joanna Rodziewicz, Artur Mielcarek, Wojciech Janczukowicz, Kamil Bryszewski – The influence of electric current density on specific rate of denitrification and the rate of nitrogen removal in electrochemical and electrobiological rotating contactors |
Barbara Sowińska-Świerkosz, Malwina Michalik-Śnieżek – Landscape indicators based on remote-sensing data as a tool of monitoring environmental values of areas of different level of anthropogenic transformation |
|
9.15 – 9.30 |
Krzysztof Szoszkiewicz – Hydromorphological monitoring of flowing waters in Poland - a new method based on the hydromorphologic index for river using GIS tools |
Katarzyna Pawęska, Paweł B. Dąbek - Evaluation of biomass growth in the natural wastewater treatment plant irrigated with domestic wastewater using ALS LiDAR data and GIS technique |
|
9.30 – 9.45 |
Sonja Bauer – Opportunities for rural areas in water scarce regions by reusing industrial and municipal wastewater |
Jarosław Janus, Piotr Bożek – New approach to land fragmentation evaluation with the use of GIS tools |
|
9.45 – 10.00 |
Kamila Rybczyńska-Tkaczyk, Teresa Korniłłowicz-Kowalska – Biodecolorization of anthraquinone dyes using immobilised mycelium of Bjerkandera adusta CCBAS 930 |
Żanna Stręk, Karol Noga – Production
|
|
10.00 – 10.15 |
Ana Pardal, Telma Romeira, Anabela Durão – Eco Green Campus: challenges and opportunities. The study case of Polytechnic Institute of Beja |
Khrystyna Burshtynska, Andriy Babushka, Maksym Halochkin – Hydrological processes modeling |
|
10.15 – 10.30 |
Tânia Correia, Adelaide Almeida, Mariana Regato, Fátima Carvalho – Urban wastewater chemical precipitation treatment by hand with hydroponic reuse |
Kamil Nieścioruk, Małgorzata Sosik Environmental education in protected areas. Spatio-thematic analysis of Kazimierz Landscape Park |
|
10.30 – 10.45 |
Discussion |
Discussion |
|
10.45 – 11.30 |
PRESENTATION OF SPONSORS |
||
11.30 – 12.00 |
Coffee break |
||
12.00 – 13.00 |
Transfer to Kazimierz Dolny |
||
13.00 – 14.00 |
Dinner and closing ceremony of the conference in Kazimierz Dolny |
||
14.00 – 17.00 |
Kazimierz Dolny Tour |
||
about 18.00 |
Return to Lublin |